Wat gebeurt er als je AI niet gebruikt om sneller of efficiënter te werken — maar juist om frictie te creëren? En wat als algoritmes je montage bepalen in plaats van een klassiek script?
AI Greenhouse (de samenwerking tussen de Nederlandse Filmacademie en AIxDESIGN) nodigt je uit voor twee dagen met de New Yorkse filmmaker en post-AI kunstenaar Derrick Schultz. Hij onderzoekt hoe je als maker kritisch kunt werken mét AI, zonder mee te gaan in de hype. Hij geeft een lezing op vrijdag 20 maart en een workshop op zaterdag 21 maart op de Filmacademie.
Lezing AI Greenhouse: Against AI Accelerationism — Frictional Filmmaking
vrijdag 20 maart | 18:45–21:30 | Filmacademie
In deze lezing reflecteert filmmaker Derrick Schultz op zijn eigen filmpraktijk en zijn samenwerking met kunstenaar en filmmaker Ho Tzu Nyen. Hij verkent waar AI was, waar het zich nu bevindt en welke richtingen het op beweegt.
Tegenover steeds snellere technologische processen en toenemende polarisatie pleit hij voor een kritische, gefocuste artistieke positie die weerstand biedt aan wat hij noemt “the entropy of slop and AI corporatism”. Dit is geen lezing over workflow-optimalisatie, maar een kritische ondervraging van wat het betekent om werk te maken dat ‘terugduwt’.
Programma
• 18:45 Inloop
• 19:00 Artist Lecture | 20:00 Q&A
• 20:30 Drinks & gesprek
Gratis toegankelijk (RSVP verplicht via https://luma.com/by7q049q)
Workshop: Dadaist Filmmaking — Re-Editing the Readymade Film
zaterdag 21 maart | 10:00–17:00 | Filmacademie
Hoe kun je met AI op een andere manier naar montage kijken?
In deze praktische workshop ga je experimenteren met het (her)monteren van bestaand beeldmateriaal. We werken met een gezamenlijke verzameling video: archiefbeelden, screen recordings, AI-gegenereerde clips en eigen materiaal. Met behulp van AI-tools laten we het materiaal analyseren: wat zie je in beeld, welke kleuren domineren, wat wordt er gezegd, welke beelden lijken op elkaar? Die informatie gebruiken we vervolgens als uitgangspunt voor een nieuwe montage. In plaats van klassieke continuïteit of verhaal, laat je bijvoorbeeld kleur, geluid of visuele overeenkomsten bepalen wat het volgende shot wordt. Zo ontdek je hoe algoritmes een creatieve rol kunnen spelen in je maakproces.
Aan het eind van de dag ga je naar huis met:
- een nieuw gemonteerde korte film
- een frisse blik op je eigen materiaal en werkwijze
Let op: deelname aan de lezing op vrijdagavond wordt sterk aangeraden.
Voor wie?
Voor studenten en makers in moving image die nieuwsgierig zijn naar AI, montage en experiment. Je hoeft geen technische voorkennis te hebben. Neem een Mac (M1 of hoger) mee als dat kan.
Gratis, beperkt aantal plekken (selectie), aanmelden via https://luma.com/k6g1792r
